Актуальність теми. Для отримання позитивних віддалених результатів ортопедичного лікування вагоме значення мають методи підготовки опорних зубів під штучні коронки .Застосування методів і засобів в лікуванні опорних зубів уражених карієсом передбачених протоколами не завжди ефективне із за втрати чутливості патогенної мікрофлори до антимікробних засобів. Метою дослідження стало вивчення клінічної ефективності озонотерапії для попередження переходу карієсу в його ускладненні форми(пульпіп ,періодонтит). Включаючи обробку каріозних порожнин газоподібним озоном, ми розраховували на його бактеріоцидну, фунгіцидну ,протизапальну , і імуннокоригуючу дію тим більше шо озон здатний проходити через шар препульпарного дентину товщиною до 2мм.

Матеріали та методи дослідження. На протязі двох років під нашим спостереження знаходились 32 пацієнти із глибоким гострим і хронічним карієсом зубів, серед них 18 чоловіків і 14 жінок у віці 19-32 років, у 28 зубах спостерігався хронічний глибокий карієс а у 16-гострий каріозний процес. Контрольним тестом ступеня мінералізації твердих тканин зубів служили показники діагностичного апарату DIAGNODENTpen2190 . Лікування глибокого карієсу проводилось шляхом препарування каріозних порожнин під провідниковою анастезією убістезіном. Каріозні порожнини обробляли антимікробними засобами (розчином 0,05 хлоргексидину біглюконату та пероксиду водню). Після ізоляції зуба і висушування каріозної порожнини на зуб накладали насадку закріплену у наконечнику озоноапарату Haelozon фірми KAVO(німеччина). Концентрація озону складала 3,5-5 мг/л. обробка озоном тривала 80-120с в залежності від товщини препульпарного дентину після цього каріозна порожнина ставала стерильною про що свідчили мікробіологічні дослідження. Після цього на дно каріозної порожнини у проекцію рогів пульти точково наносили кальцій вмісту пасту «Life» та склоіономерну пломбу з «Кетак маляру» додатково хворим призначали при низькій мінералізації тканин зуба призначали в середину 2 капсули препарату «Кальцимін» у другій половині дня на протязі трьох тижнів. Диспансерний нагляд здійснювали у найближчі терміни 10-15 днів віддалені через 6-12 місяців. При цьому звертали увагу на скарги хворих наявність симптомів пульпіту або періодонтиту якість пломб, показники DIAGNODENTpen2190 і дані візіографії . На опорні зуби виготовляли ортопедичні конструкції за показаннями.

Результати дослідження та їх обговорення. Початкові скарги були на наявність дефектів зубних рядів твердих тканин зубів ,короткочасного причинного болю від холодного та твердої їжі .Об’єктивно виявлялася каріозна порожнина у межах припульпарного дентина з різним ступенем мінералізації дна і стінок. Показники DIAGNODENTpen2190 лежали у межах 13-15 візіографія не виявляла змін у периапікальних тканинах зубів. Через 15-30 днів ми виготовляли ортопедичні конструкції на ліковані зуби. У 97% пацієнтів скарги на мимовільний біль у лікованих зубах був відсутній, показники DIAGNODENTpen2190 дорівнювали 8-12.Візіографічне дослідження не виявляло змін у периапікальних ділянках. Хворим були надані рекомендації щодо засобів і методів ротової порожнини. 97% пацієнтів отримали ортопедичне лікування, у 3% пацієнтів була проведена загальна і місцева ремінералізуюча терапія. Оброблення твердих тканин зуба озоном. Таким способом було ліквідовано ймовірність ускладнень глибокого карієсу.

Висновоки. Методика комплексного гострого та хронічного карієсу із застосуванням озонотерапії та загально ремінералізуючого впливу кальцеміну має високу клінічну ефективність. Приведена методика може бути рекомендована для широкого практичного застосування. Показники апарату DIAGNODENTpen2190 можуть служити об’єктивним контролем станом мінералізації твердих тканин зуба.


0 коментарів

Залишити відповідь