Куріння – це один з факторів ризику розвитку стоматологічних захворювань. Ця звичка здійснює негативний вплив на стан порожнини рота. Відбувається вплив декількох несприятливих чинників на слизову оболонку порожнини рота, ясен та язика курця: дія високих температур, токсичних смол, продуктів горіння і. В процесі куріння в порожнину рота потрапляють метан, феноли, різні аміачні сполуки, метиловий спирт, синильна кислота, окис вуглецю, нікотин.
Фізичний і хімічний подразник викликає в клітинах слизової оболонки відповідні реакції, що з’являються на хронічне запалення – утворенням ерозій, виразок або утворенням зроговіння.
Темний наліт на зубах – на внутрішній поверхні в основному нижніх зубів з’являється щільний темний наліт, обумовлений відкладенням на емалі зубів сульфату кадмію, який утворюється під час куріння і взаємодії продуктів горіння зі слинними білками, виробленими нижньощелепними і під’язикової залозами.
Неприємний запах – обумовлений накопиченням в слині, на поверхні кореня язика і в м’якому нальоті на зубах газоподібних речовин горіння і сірчистих продуктів життєдіяльності особливих бактерій. Накопичення газоподібних продуктів на органах і тканинах порожнини рота серйозно видозмінює слизову оболонку порожнини рота, підвищується ризик розвитку патологічних процесів.
Сухість в порожнині рота – через дії високих температур відбувається «підсушування» слизової оболонки рота, з часом через токсичної дії диму зменшується і кількість слинних залоз. Такі зміни стають незворотними, і лікарі-стоматологи ставлять діагноз – ксеростомія, а курці відчувають симптоми печії порожнини рота і зміни смаку.
Гінгівіт і пародонтит у курців. У курців по особливому розвиваються такі захворювання як гінгівіт і пародонтит. У людей, які не курять, ознаками початку проблем з яснами є поява кровоточивості – сигнал появи запалення.
У курців нікотин викликає звуження кінцевих кровоносних судин і, як правило, ясна не кровоточать. При цьому нікотин і інші токсичні продукти послаблюють клітини захисту в тканинах ясен і руйнівний процес безсимптомно вражає глибокі тканини ясен і кістки.
Пацієнт не відчуває болю, і його не турбує кровоточивість, тому звертається за лікуванням тоді, коли процес вже має надмірно великі кісткові дефекти і виражену рухливість зубів. Лікування пародонтиту у пацієнтів без припинення паління не ефективно.
Меланоз курців – проявляється у вигляді дифузного коричневого плями на слизовій губи, ясен, щік, небі, дні порожнини рота. Меланоз часто супроводжується коричневим нальотом на зубах та неприємним запахом з рота. Сам по собі меланоз не є раком порожнини рота, але на інших ділянках рота можуть бути небезпечніі зміни слизової оболонки.
Лейкокератоз курців – захворювання проявляється у осіб, хто дощенту викурює сигарету. Лейкокератоз розвивається на обох поверхнях губ в місці зіткнення з сигаретою і проявляється ущільнення в місці утримання сигарети.
Нікотиновий стоматит – проявляється спочатку формування звички куріння почервонінням неба, розширенням проток дрібних слинних заліза на небі, а при продовженні куріння з роками відбувається потовщення слизової оболонки неба та язика, з’являється «білястий» колір і вид нагадує «бруківку». Причиною є хронічне подразнення високими температурами при курінні люльки і сигар.
Лейкоплакія курця – проявляється на слизовій щік, під язиком, на внутрішній поверхні губи безболісним потовщенням білого кольору з рифленою поверхнею. Спостерігається вже на ранніх стадіях формування шкідливої звички.
Негативна дія куріння вважається оборотним процесом, якщо пацієнт припиняє паління, але для цього потрібен тривалий період. Вважається, що куріння втрачає вплив на виникнення злоякісних пухлин лише через 10 років після припинення споживання тютюну.
0 коментарів