
З дитинства людей лякають: «Не їж багато солодкого – зуби зіпсуєш!» – і в цьому, звичайно, є правда. Але наскільки в реальності небезпечні для здоров’я зубів солодощі? Для того щоб зрозуміти, яку шкоду несуть солодощі для зубів, треба зрозуміти як саме впливає цукор на зуби. Цукор це речовина, яка вступає у взаємодію зі специфічними бактеріями, що мешкають в порожнині рота. Ці бактерії не реагують на іншу їжу, але при вживанні цукру відбувається процес утворення органічної кислоти. Ця кислота безпосередньо впливає на емаль зубів, руйнуючи її та, в подальшому, викликає розвиток карієсу. Працює це наступним чином: коли ви з’їдаєте солодощі – на ваших зубах утворюється органічна кислота, яка активізує процес руйнування емалі. У складі людської слині знаходяться речовини, які протидіють органічній кислоті, нейтралізують її, але працюють ці речовини недовго.
Також є ще одна обставина, що підсилює негативний вплив цукру на зуби, – це час його впливу. Чим довше (за часом) ви їсте солодке, тим більше буде заподіяно шкоди. Наприклад, якщо ви з’їли протягом 10-15 хвилин щось солодке, це, звичайно, шкідливо, але якщо ви на протязі дня через кожні півгодини вживаєте солодощі, та відповідно, збільшуєте час вживання солодкого на кілька годин, то заподіяна зубам шкода теж збільшується в кілька разів. В такому випадку органічна кислота утворюється на емалі зубів регулярно і руйнує її годинами, а слина не в змозі її нейтралізувати.
Трійка найбільш шкідливих для зубів солодощів:
1. Іриски. І не лише іриски, але всі липучі і в’язкі солодощі: тягучки, жувальні цукерки, м’яка липка карамель. Подібні цукерки несуть найбільшу небезпеку для зубів тому що, завдяки своїй консистенції, вони налипають на зуби і забиваються в міжзубні проміжки, а потім протягом довгого часу руйнують емаль.
2. Карамель. У карамелі міститься рекордна кількість цукру, при вживанні вона часто розм’якшується і, як і іриски, налипає на зубах у важкодоступних місцях. Також, на поїдання карамелі потрібно відносно багато часу – і весь це час ваші зуби знаходяться під впливом кислот та руйнівних бактерій.
3. Льодяники. У порівнянні впливу на зуби льодяники схожі на карамель, але при їх вживанні виникає ще один небезпечний фактор: вони дуже тверді, тому, при вживанні, б’ючись об зуби, можуть призводити до утворення мікротріщин на емалі. А, як відомо, мікротріщини не тільки збільшують ризик розвитку карієсу в майбутньому, а й знижують міцність зубів, роблять їх більш крихкими і уразливими перед травмами, сколами і т.д.
Щоб солодке не шкодило зубам, найкраще, звичайно, від нього відмовитися. Порада корисна, але не дуже реальна: існує не так вже й багато людей, які не люблять солодощів, та й вони нерідко собі дозволяють покуштувати святкового торта за компанію.
Тому, щоб зменшити небезпеку для зубів від поїдання солодощів, слід дотримуватись декількох простих правил:
1. Віддавайте перевагу м’якім, але не липким солодощам.
2. Не розтягуйте вживання солодкого надовго. Краще з’їсти свій десерт в один присід, за 15-30 хвилин.
3. Після вживання солодкого намагайтеся негайно очистити зуби від залишків цукру. Якщо ви вдома, почистіть зуби або прополощіть рот еліксиром, якщо не вдома, можна прополоскати рот водою, мінеральною водою або, на крайній випадок, теплим зеленим чаєм. Також можна пожувати жувальну гумку. Необхідно як найшвидше видалити залишки солодощі з поверхні зубів та з міжзубних проміжків.
Якщо у Вас болять зуби від солодкого, терпіти біль не потрібно. Необхідно, якомога швидше, звернутися за допомогою до лікаря. Адже причиною хворобливих відчуттів, може бути карієс, який, в свою чергу, може привести до розвитку більш серйозних стоматологічних захворювань, таких, як наприклад, періодонтит.
0 коментарів